close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
بازار بدنبال گروه خودرو وفلزات اساسی
loading...

نوشته ها ی شخصی ما در معلم بورس

سلام روز بخیر-کانال تلگرام سایتapsahm@t.me/apsahm-دسبحا افت ناگهانی ممکن است مورد توجه قرار گیرد هر سهمی را حداقل یک ماه رصد کنید فرض یک صد هزار تومان از ان سهم بخرید تا مجبور به کنترل شوید-یک کارشناس اقتصادی بررسی کرد:تبعات انتشار ارز دیجیتال تلگرام در اقتصاد ایران یک کارشناس اقتصادی…

سلام روز بخیر


-

کانال تلگرام سایتapsahm@


t.me/apsahm


-دسبحا افت ناگهانی ممکن است مورد توجه قرار گیرد هر سهمی را حداقل یک ماه رصد کنید فرض یک صد هزار تومان از ان سهم بخرید تا مجبور به کنترل شوید
-
یک کارشناس اقتصادی بررسی کرد:

تبعات انتشار ارز دیجیتال تلگرام در اقتصاد ایران

یک کارشناس اقتصادی با بررسی تبعات انتشار ارز دیجیتال تلگرام در اقتصاد ایران گفت: باز شدن کانالی جدید از طریق ارز دیجیتال تلگرام هم برای تقاضای خروج سرمایه و هم برای خروج سرمایه بدترین خبر ممکن است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از تسنیم،کاوه تقوی درخصوص تبعات انتشار ارز دیجیتال تلگرام برای اقتصاد ایران اعلام کرد: تلگرام یک پیام رسان رایگان با امکانات و پشتیبانی خوب است و مفهوم رسانه را در ایران با ابزار کانال تغییر داده است. با وجود این همه تغییر که این نرم افزار پیام رسان در زیست ایرانی پدید آورده،فیلترینگ موثر تلگرام اگر به لحاظ فنی ممکن است،شدیدا ضروری است و کسی که پای این تصمیم، بی توجه به عدم محبوبیت شدیدی که برای وی خواهد داشت ایستاده را عمیقا تحسین می‌کنم.

اولین موضوعی که بستن تلگرام را ضروری کرده، کریپتو کارنسی گرام است.ارزهای دیجیتال اساسا تقاضا محور هستند و قیمت آنها با ایجاد شبحی از یک تقاضا ولو اندک روی نردبان صعود می‌رود. حال وقتی یک شبکه اجتماعی رأسا اقدام به نشر ارز دیجیتال می‌کند دهها راه مختلف برای ایجاد تقاضا روی آن دارد از فروش بعضی امکانات فنی بگیرید تا سرویس های پرداخت گرام پایه. در چنین شرایطی با احتمال بسیار بالا تجربه گرام یکی از موفق ترین تجارب کریپتو کارنسی خواهد بود و بازار آن به شدت سایز خواهد گرفت.

در چنین شرایطی با در نظر داشتن عطشی که برای خرید کریپتوها در ایران وجود دارد نیز این حقیقت که اکثریت غالب کاربران تلگرام ایرانی هستند ولو عرضه اولیه گرام در ایران به هر دلیل رخ ندهد پیش بینی تقاضای بسیار بالا روی گرام از داخل ایران(ولو با واسطه صرافی) و انتقال ارز  شدید برای خرید ارز دیجیتال نوظهور دارای کاربرد روی مهمترین شبکه اجتماعی مستقر در ایران مطلقا کاملا محتمل است.

حتی اگر روایت اختصاص گرام به تعداد فالوئرها هم صحیح باشد در نهایت با یک ابزار تامین مالی طرف هستیم( چنان که دورف به صراحت گفته) و خالص انتقال سرمایه از بابت این مصرف جدید قطعی است. آن هم در حالی که از سال ٩٥ حساب سرمایه به شدت منفی شده و سال ٩٦ ( با حفظ روند گزارش نه ماهه)بدترین سال تاریخ ایران به لحاظ خروج ارز ( به جز سال ٨٩) است و چه بسا با انتشار حساب سرمایه ١٢ ماهه سال ٩٦، مشخص شود سال ٩٦ بدترین سال تاریخ ایران به لحاظ خروج سرمایه بوده است.

در چنین شرایطی بدترین خبر ممکن باز شدن یک کانال جدید هم برای تقاضای خروج سرمایه و هم برای خروج سرمایه است. بگذارید صریح باشم عرضه گرام در شرایط موجود هُل آخر به سیستم ارزی ایران است.

دوم آن که همه تلاش های دولت روحانی در طَی 6 سال گذشته متمرکز بر کاهش ریسک پولشویی در ایران بوده است. انکار نمی کنم که در نحوه عمل با وی و گروه وزارت اقتصاد هم عقیده نیستم ولی زحمات انها و گروه FIU در همه این 6 سال بر کاهش ریسک پولشویی متمرکز بوده است.  بستر " گرام" به تنهایی چنان ابزاری برای پولشویی کاملا ازاد فراهم می کند که هر چه در عرصه  مبارزه با پولشویی رشته شده پنبه شود.

سومین موضوع که از این همه مهمتر است مسئله بیگ دیتاست.ایران دسترسی بسیار سخاوتمندانه به بیگ دیتا در تلگرام داده است. این موضوع از دو نظر بسیار مهم است. اولا طرف خارجی ابزاری عالی برای قریحه سنجی و آزمایش افکار عمومی ایرانیان بدست اورده و واکنش ان را به هر متغیری به سهولت می تواند براورد کند، دوم امکان افکار سازی در اختیار دارد و به راحتی بسامد یک ایده یا تصور را می تواند در ذهن ها تنظیم کند. کمابیش شبیه به انچه اکنون در پرونده  فیسبوک مطرح است. ما اکنون در آستانه دور جدید تحریم های فلج کننده هستیم و روا نیست چنین ابزاری به این راحتی در اختیار دولت تحریم گر باشد تا هم بتواند واکنش أفکار عمومی به هر رده تحریم به دقت بداند و هم فراتر از ان، این واکنش را تنظیم کند.

انتهای پیام


-سهم های تحت رصد دیده بانی -حفاری -تکنو -فاراک -وتجارت- ولملت -کترام
-

توسط استاد دانشگاه صورت گرفت:

مقایسه سهم بورس با دلار و سکه / پیش‌بینی رشد شاخص‌ دشوار است

دانشیار بازنشسته دانشکده علامه گفت: با توجه به سهم کوچک بورس درمبادلات مالی، شاخص‌ های آن تصویر روشنی از اقتصاد و تحولات آن ندارد اما اگر ارز یا سکه بالا برود، همه مقامات و فعالان بخش خصوصی برای اطلاع از موضوع و تصمیم‌گیری‌های فوری، آماده‌باش اعلام می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از روزنامه شرق،محمود ختائی درخصوص تحولات دو بازارپول و سرمایه و مقایسه آنها با هم اعلام کرد: فعالیت‌ های اقتصادی مستلزم منابع مالی است. تأمین منابع مالی بر عهده بخش مالی اقتصاد است که از طریق بازارهای مالی، عرضه و تقاضای منابع مالی را سامان می‌دهد و نیاز‌های مالی فعالان اقتصادی را فراهم می‌کند.

بر اساس دوره زمانی، بازارهای مالی می‌تواند در دو گروه بازار سرمایه و بازار پول طبقه‌بندی شود. وجوه وام‌دادنی بیش از یک سال منسوب به بازار سرمایه و وجوه وام‌دادنی کمتر از یک سال منسوب به بازار پول است. به صورت عرفی، بورس معرف بازار سرمایه و بانک‌ها معرف بازار پول است چراکه سرمایه‌ گذاری معمولا نیازمند منابع مالی بلند‌مدت است و عمدتا به‌ویژه در دنیای امروز از طریق انتشار و فروش سهام یک شرکت در بورس عمل می‌شود.

عملا خریدار سهام، وام بدون مدت یا تا زمان انحلال شرکت مرتبط به سرمایه‌گذار می‌دهد. البته خریدار سهام نیز می‌تواند با فروش سهام حقوق و مطالبات آن وام را به دیگری انتقال دهد. توجه شود، این باور نیز نادرست است که بانک‌ها در بازار سرمایه حضور ندارند یا نباید در بازار سرمایه حضور داشته باشند.

درباره بورس نیز مقید‌دانستن آن فقط به بازار سرمایه نادرست است. مبادله منابع بلندمدت و کوتاه‌مدت مالی بنا بر مورد و اقتضای کار، می‌تواند هم در بانک‌ها و هم در بورس صورت گیرد و گریزناپذیر است. البته چگونگی مبادله مالی و نحوه نظارت بر آن اهمیت کلیدی دارد. سرمایه‌گذاری‌های بزرگ نیازمند تأمین منابع مالی کلان است و این در توان بالقوه بانک‌ها و مؤسسات مالی وابسته به آنها است.

در مواردی نیز برای تأمین منابع مالی سرمایه‌گذاری از انتشار اوراق بدهی در بازار اوراق بهادار استفاده می‌شود که مصداق بارز مبادله وجوه وام‌دادنی برای یک دوره مشخص زمانی است که می‌تواند برای دوره کمتر یا بیشتر از یک سال باشد. در بورس ایران از امکان تأمین منابع مالی فعالیت‌ها و به صورت اخص از امکان تأمین مالی سرمایه‌گذاری‌ها به صورت محدود استفاده شده است.

بار اصلی تأمین منابع مالی بر عهده بانک‌ها و مؤسسات اعتباری است که آن هم متأسفانه به جهت شرایط خاص فعلی نظام بانکی، درست‌تر آن است که بگوییم به دوش دولت است. از منظر تولید و بخش حقیقی اقتصاد، رشد اقتصادی مستلزم سرمایه‌گذاری حقیقی- بخوانیم فیزیکی - است. تأمین منابع مالی از بورس می‌تواند در جهت مقاصد گوناگون مانند تقاضای کالا و خدمات، وجوه برای تنخواه‌گردان، خرید سوداگرانه، رد دین، حتی اعطای وام ویژه‌ای... و سرمایه‌گذاری حقیقی باشد.

در صورت اخیر، این سرمایه‌گذاری مستقیما منجر به تولید و رشد اقتصادی و سطح رفاه بالاتر خواهد شد. با فرض آزاد گردش اطلاعات میان دست‌اندرکاران بورس و تخصص شرکت‌های سرمایه‌گذاری، بورس می‌تواند با تأمین منابع مالی برای سرمایه‌گذاری‌های برتر موجب افزایش نرخ رشد اقتصادی شود. از آن جایی که در ایران انتخاب سرمایه‌گذاری‌ها بیشتر از سوی دولت یا نظام بانکی است، این توانمندی بورس برای سرمایه‌گذاری‌های برتر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

باید توجه شود که سرمایه‌گذاری حقیقی در نهایت مستلزم پس‌انداز است. سقف رشد محدود به پس‌انداز و سپس سرمایه‌گذاری است. اشخاص از طریق پس‌انداز بخشی از درآمد، وجوه وام‌دادنی برای سرمایه‌گذاری‌ها را در بازار‌های مالی از جمله بورس فراهم می‌کنند. محدودیت پس‌انداز داخلی می‌‌تواند با بازشدن بازار‌های مالی و به صورت اخص بورس به منابع مالی خارجیان کاهش یابد.
 
به بیان دیگر اقتصاد از پس‌اندازهای خارجی نیز بهره‌مند و تحقق رشد بالاتر ممکن می‌شود. اگرچه حضور خارجیان در بورس منع قانونی ندارد اما به جهت شرایط ویژه سیاسی و عدم ارتباط کامل مالی کشور براساس موازین مالی بین‌المللی با سایر مراکز مالی دنیا، اقتصاد ایران و بورس نتوانسته از پس‌انداز‌های خارجی به درستی بهره‌مند شود یا درست‌تر بگوییم بهره‌مند نشده است.
 
می‌دانیم افزایش و کاهش قیمت سهام شرکت‌ها یا گروه شرکت‌ها در بورس، اقبال فعالان اقتصادی را به بخش‌های مختلف تولید نشان می‌دهد. کالا و خدمتی که بیشتر مورد تقاضاست یا آنکه در آینده مورد تقاضا خواهد بود، با انعکاس مثبت خود در قیمت سهام شرکت‌های مرتبط، چراغ سبزی برای سرمایه‌گذاری‌های برتر بوده و مانع اتلاف منابع در سرمایه‌گذاری‌های کم‌بازده است.
 
چنین مسیری تأمین‌کننده رشد اقتصادی بالا‌تر از طریق بهره‌وری بالاتر است. حتی معاملات سوداگرانه سهام - خرید و فروش‌های کوتاه‌مدت - با فرض اطلاعات آزاد می‌تواند تعین‌کننده سرمایه‌گذاری‌های مؤثرتر در رشد اقتصادی باشد؛ چراکه بخشی از این معاملات بر اساس تحلیل‌های بنیانی، آینده‌نگر است و در نتیجه، سرمایه‌گذاری‌های اقتصاد را در جهت نیاز‌های آتی شکل می‌دهد. 
 
متأسفانه به جهت سهم محدود بورس در سرمایه‌گذاری‌ها، توانمندی آن از طریق روند قیمت سهام در تخصیص بهینه منابع برای سرمایه‌گذاری مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. برای مثال، افزایش نرخ ارز در بهمن ٩٦ اثری افزایشی بر بهای سهام شرکت‌های تولیدکننده کالاهای صادراتی داشت و امکان افزایش تأمین منابع مالی در بورس را فراهم کرد.
 
در مقابل، فروش گواهینامه‌های سپرده ٢٠درصدی موجب کاهش قیمت سهام و در نتیجه محدودیت تأمین منابع مالی از طریق بازار سهام شد. روشن است که استفاده از شاخص‌های بورس زمانی می‌تواند توانمند باشد که بازار اوراق بهادار، سهم بزرگی در مجموعه مبادلات مالی و به صورت اخص تأمین منابع مالی داشته باشد.
 
در این زمینه با توجه به سهم کوچک بورس ایران در مبادلات مالی، شاخص‌های آن تصویر روشنی از اقتصاد و تحولات آن نیست. بنابراین برای مثال احتمالا بعید است، در جهش اخیر نرخ ارز و در هنگام بررسی آثار سیاست‌های مقابله با آن نیم‌نگاهی بر آثار احتمالی سیاست‌ها از جمله اثر افزایش پنج درصد نرخ بهره در بازار رقیب بورس بر شاخص‌های بورس شده باشد. وقتی بورس ایران فرو می‌ریزد هیاهویی نیست.
 
اما اگر ارز بالا برود یا سکه بالا برود، همه مقامات و فعالان بخش خصوصی ایران برای اطلاع از موضوع و تصمیم‌گیری‌های فوری، آماده‌باش اعلام می‌کنند. در مقابل، در سطح کشورهای توسعه‌یافته، اگر برای تحریک رونق یا مقابله با رکود، لازم باشد که نرخ بهره را ٠.٢٥ درصد کاهش دهند، اثرگذاری این تصمیم بر شاخص قیمت سهام در مرحله تصمیم‌گیری و ارزیابی مد نظر قرار می‌گیرد.
 
فارغ از ارتباط نزدیک بهای طلا و ارز در ایران، بخش بزرگی از ارزش طلا در بازار‌های جهانی به خاطر نقش پولی آن در گذشته بوده است که این نقش در دنیای مالی حاضر، عمدتا منتفی یا بسیار کم‌رنگ شده است. از این منظر، قیمت جهانی بالا برای طلا، جدای از منافع تولیدکنندگان آن، در راستای حفظ منافع بزرگ‌ترین دارندگان ذخایر طلای جهان از‌جمله فدرال رزرو آمریکاست.
 
در سال ٩٥ رشد شاخص کل بورس منفی ٣.٧ درصد بود که متأثر از سود‌های بالای نظام بانکی، گسترش بازار بدهی، بسته‌بودن طولانی نمادها، کاهش قیمت نفت و شرایط بین‌المللی از نظر مشکلات برجام و انتخابات آمریکا بوده است. در مقابل عملکرد خوب بورس در سال ٩٦ بسیار استثنائی بود.
 
شاخص کل بورس در بازار اول در پایان سال ٩٦، به حدود ٩٦هزارو ٣٠٠ واحد رسید که رشد بسیار خوب ٢٥ درصد را در مقایسه با ابتدای سال ٩٦ نشان می‌دهد. در این سال، بازده بورس بیش از بازده سایر بازارهای رقیب، مانند مستغلات، سپرده در بانک، سکه طلا و ارز بوده است. در این ارزیابی، جهش بهمن‌ماه نرخ ارز و به ‌تبع آن جهش سکه، منظور نشده است.
 
ارزش کل بورس و فرابورس در پایان سال ٩٦، حدود پنج‌هزارو ٣٠٠ تریلیون ریال است. تعداد شرکت‌ها در بورس، حدود ٣٣٠ شرکت و حجم معاملات بورس و فرابورس برای کل سال ٩٦، حدود ٥٤٠ تریلیون ریال است. نسبت ارزش کل دو بازار به GDP جاری تقریبی سال ٩٦– ١٥ هزار تریلیون ریال، حدود ٣٥ درصد و نسبت معاملات حدود چهار درصد است.
 
از نظر مقایسه‌ای، حجم کل نقدینگی در پایان سال ٩٦ حدود GDP جاری سال ٩٦ است. توجه شود حجم کل معاملات پنج بازار اوراق بهادار در سال ٩٦ حدود ٦٤٠ تریلیون است. پنج بازار شامل بورس (بازار اول)،فرابورس (بازار دوم)، بازار اوراق مشتقه، بازار بدهی و بازار صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. سه بازار اخیر سهم بسیار بزرگی در بورس‌های کشورهای پیشرفته دارند.
 
سیر صعودی شاخص‌های بورس در سال ٩٦ ناشی از خوش‌بینی‌ها از انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم، کنترل نرخ بهره، بهبود قیمت نفت، فراورده‌های نفتی و افزایش قیمت پاره‌ای از مواد معدنی بود. عامل کلیدی، اعمال سیاست‌های بانک مرکزی در پایان مرداد برای کنترل مؤسسات مالی و کاهش نرخ بهره سپرده‌گذاری در بانک‌ها تا سطح ١٥ درصد بود.
 
چنان‌که شاخص کل در 8 بهمن ٩٦ به ٩٩هزارو ٤١٤ رسید. در مقابل پس از اعمال تدابیر سه‌گانه بانک مرکزی برای کنترل نرخ ارز که به همراه افزایش پنج درصد نرخ بهره در بازارهای وجوه وام‌دادنی بانک‌ها بود. رقم مشابه در آخرین روز کاری سال ٩٦ - برای شاخص کل به ٩٦هزارو ٢٨٩ سقوط کرد. این میزان کاهش، بیش از ٣.٢ درصد دریک فاصله زمانی کوتاه است.
 
در سال ٩٧، به دلیل نااطمینانی‌های جاری سیاسی، با وجود کاهش چشمگیر ارزش خارجی ریال در اواخر سال ٩٦ و اثر مثبت احتمالی آن بر بورس، پیش‌بینی رشد شاخص‌ها دشوار است. بورس می‌تواند در بخش مالی، نقش محوری در تأمین و تخصیص منابع داشته باشد. در بخش حقیقی، هدایتگر تجهیز و تخصیص بهینه پس‌انداز به سرمایه‌گذاری و تأمین‌کننده رشد اقتصادی بالاتر باشد.
 
بورس می‌تواند از طریق انتقال پس‌انداز‌های خارجی باعث توان بیشتر اقتصاد شود و از این طریق موجب تسریع رشد اقتصادی شود. به‌این‌ترتیب، رشد بورس می‌تواند نمایشگر رشد اقتصادی و نه فقط بیانگر فعالیت‌های سوداگرانه باشد. بورس می‌تواند ابزار نیرومند پایش فعالیت‌های اقتصاد و نماگر آن برای تصمیم‌گیری‌های اقتصادی باشد. از این منظر انعکاس دو بحران بزرگ دهه ١٩٣٠ و ٢٠٠٨ در عملکرد بورس‌های جهانی بارز است.
 
انتهای پیام

-ثشرق را بصورت دیده بانی یک ماه رصد کنید کلا هر سهمی را که رصد می کنید نتیجه برداشت وتحلیل شخصی خود را از رفتار های سهم چه در کدال چه در نحوه معاملات سناریو نویسی کنیدبا روش های سفته بازی ره به جایی نخواهید برد فقط با کشف حقیقت موفق به پیروزی خواهید شد
-احتمال استارت مثبت دامین این مطلب وسایر مطالب صرفا دیده بانی بازار است
-تا هفته اینده خدا نگه دار
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-


حامد بازدید : 56چهارشنبه 15 فروردين 1397 زمان : 7:0 نظرات ()
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
این سایت محل یاد اشتهای شخصی ما ومحل گفتگوی بورسی اقوام ودوستان است. سلب مسئولیت برای هر گونه خرید وفروش سهم با مشاوران مجوز دار بورسی وکارگزاران خبره بورسی تماس بگیریدبا تقلید از هیچ سایت ویا وبلاگ ویا کانال تلگرامی سهم خرید وفروش نکنیدبهترین راهکار جلوگیری از ضرر خرید پله اول یکصد هزار تومان می باشدضمنا چون ما مجوز مشاوره نداریم برای همیشه در بخش نظرات به احترام رعایت قانون جواب نظر را نمیدهیم صرفا نظرات وگفتگوهای شما درج میشود.بخش عضو گیری واطلاعات کاربری نیز تعطیل است.
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  صفحات جداگانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 642
 • کل نظرات : 4122
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 1
 • آی پی امروز : 27
 • آی پی دیروز : 375
 • بازدید امروز : 80
 • باردید دیروز : 1,426
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 76
 • بازدید هفته : 3,018
 • بازدید ماه : 24,335
 • بازدید سال : 137,861
 • بازدید کلی : 1,466,600
 • کدهای اختصاصی